LIFE-STYLE & HOBBY, Sport & ViataSanatoasa

Succes în fotbalul românesc

Fotbalul românesc a avut un real succes în ultima perioadă pe firmament european. Surprizele au venit de la  Astra Giurgiu care a realizat o remiză de salon, 2-2, în returul cu slovacii de la Trencin.

sursa: romanialibera.ro

De asemenea Pandurii Tg. Jiu a fost învingătoare pe terenul israelienilor de la Hapoel Tel Aviv cu 2-1. Golurile fiind marcate de Eric  în minutul 34 și Ciucur  în minutul 50, în timp ce pentru gazde a înscris Damari, în minutul 21, din penalti.

Petrolul Ploieşti s-a impus nescontat în deplasarea din Olanda, 2-1 cu Vitesse Arnheim. Golurile partidei  dintre Petrolul Ploiești și Vitesee Arnheim au fost marcate de Van der Heijden, în minutul 72, respectiv Boudjemaa, în minutul 21, si Grozav în minutul 90+5.

Pandurii Tg. Jiu și Petrolul Ploiești s-au calificat pentru play-off, deşi porneau de la egaluri înregistrate pe teren propriu.

Steaua București va juca în play-off-ul pentru accederea în grupele Ligii Campionilor contra campioanei Poloniei, Legia Varșovia. Meciul tur se va desfășura la București pe 20 sau 21 august, urmând ca returul să se dispute o săptămână mai târziu.

Pentru grupele Europa League, Petrolul Ploiești va disputa dubla manșă împotriva englezilor de la Swansea, iar Astra Giurgiu se va duela cu  Maccabi Haifa (Israel), ambele jucand prima manșă în deplasare. În aceeași fază, Pandurii Targu Jiu va întâlni echipa portugheză Sporting Braga, primul meci acasa. Turul play-off-ului Europa League se va desfășura pe 22 august, iar returul pe 29 august.