LIFE-STYLE & HOBBY, Competitii & FanClub

GERMANIA câștigă Cupa Mondială

Reprezentativa Germaniei a câştigat Cupa Mondială pentru a patra oară în istorie, în urma victoriei de duminică, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obţinută după prelungiri, scor 1-0, în faţa selecţionatei Argentinei.

Germany-win-Fifa-World-CupGermania este prima echipă europeană care se impune pe tărâm american, fiind pentru a treia oară consecutiv când titlul mondial este câştigat de o selecţionată din Europa. Germania a mai câştigat titlul mondial în 1954, 1974 şi 1990.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, în minutul 113. În minutul 30, Gonzalo Higuain a marcat pentru Argentina, însă golul nu a fost validat pe motiv de ofsaid.

Germania: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes – Kramer (Schurrle ’31), Schweinsteiger – Müller, Kroos, Özil (Mertesacker ‘120)- Klose (Gotze ’88). Selecţioner: Joachim Löw

Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Biglia, Pérez (Gago ’86) – Higuain (Palacio ’77), Messi, Lavezzi (Aguero ’46). Selecţioner: Alejandro Sabella

Cartonaşe galbene: Schweinsteiger ’29, Howedes ’34 / Mascherano ’64, Aguero ’66

Meciul a fost arbitrat de italianul Nicola Rizzoli, ajutat la cele două linii de compatrioţii săi Renato Faverani şi Andrea Stefani, în timp ce rezervă a fost Carlos Vera din Ecuador.

La partida de pe arena Maracana au asistat preşedintele Braziliei, Dilma Roussef, cancelarul german Angela Merkel, preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, preşedintele FIFA, Joseph Blatter, preşedintele UEFA, Michel Platini şi alţi demnitari, precum şi Pele, David Beckham, Kaka, Lothar Mathaus, Fabio Cannavaro, Ashton Kutcher sau Mick Jagger.

Portarul Germaniei, Manuel Neuer, a fost desemnat cel mai bun goalkeeper al Cupei Mondiale din Brazilia, iar atacantul argentinian Lionel Messi a fost desemnat cel mai bun jucător al Cupei Mondiale.

Finala Cupei Mondiale de fotbal, câştigată de naţionala Germaniei duminică, la Rio de Janeiro, în faţa echipei Argentinei, a fost urmărită de un număr record de 34,65 milioane de telespectatori germani.

Meciul, transmis de televiziunea publică ARD, a depăşit astfel precedentul record, de 32,57 milioane de telespectatori, stabilit la semifinala Germania – Brazilia, de la CM.